Spotkanie z pszczelarzem-relacja.

Spotkanie z pszczelarzem-relacja.
W sobotę, 20 maja cały świat świętował Dzień Pszczół. Te bardzo pożyteczne stworzonka odgrywają ważną rolę w ekosystemie. Mówi się nawet, że jeśli pszczoły wyginą to ludzie również.
Filie biblioteczne w Ogrodnikach i Ostrówku z tej okazji postanowiły zaprosić dzieci na spotkanie z pszczelarzem.

W poniedziałek 22 maja gościliśmy Pawła Bereze- technika pszczelarstwa i Artura Małetke, którzy od kilku lat prowadzą pasiekę i edukują młodzież.
Panowie w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli nam o swojej pracy. Dostarczyli nam wiele cennych informacji o pszczołach, jak są zbudowane, jak transportują pyłki do ula, jak się zachowywać w ich towarzystwie oraz jak o nie dbać. Pokazali tradycyjne narzędzia pszczelarskie takie jak podkurzacz, miotełka czy dłuto. Ta spora dawka ciekawych informacji teoretycznych połączoną była z możliwością przetestowania tych wszystkich narzędzi. Mogliśmy przebrać się w strój pszczelarza, zakręcić wirówką do odwirowywania miodu, mieliśmy również okazję zajrzeć do prawdziwego ula, aby poznać elementy, z którego się składa. Zobaczyliśmy również jak powstają świece z naturalnego wosku pszczelego.
Największą frajdą dla naszych uczestników okazała się jednak możliwość podglądania prawdziwej rodziny pszczelej w specjalnej ramce, w której rządzi ta jedyna pszczoła-królowa. Dowiedzieliśmy się, dlaczego jest oznaczana kropką oraz jak poznać jej wiek. Mieliśmy również możliwość wzięcia na własną dłoń prawdziwego trutnia, a także zobaczenia gdzie mieszka i jak wygląda larwa pszczoły.
Na sam koniec spotkania Panowie poczęstowali nas miodem, na który skusiły się nawet domowe niejadki.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy naszym gościom za tak ciekawe spotkanie i pozdrawiamy po pszczelarsku-Darz MIÓD!

 

Back to Top
Skip to content