W naszych filiach w Ogrodnikach i Ostrówku odbyły się warsztaty “budki dla wiewiórek” które były nie tylko doskonałą zabawą, ale także wartościową lekcją ekologii i rozwijania praktycznych umiejętności. Dzięki takim inicjatywom dzieci mogą stać się świadomymi i troskliwymi opiekunami naszej planety. Udało się nam wspólnie zbudować 10 budek, które zostaną zawieszone w odpowiednich miejscach tak, aby spełniły swoje funkcje.
Prócz zajęć praktycznych nie mogło zabraknąć pracy z książką, dzięki której mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawostek o wiewiórkach m.in. to, że: wiewiórki są znane z tego, że zakopują żołędzie, ale nie wszystkie potrafią zapamiętać, gdzie je schowały. Zapomniane żołędzie często kiełkują, co przyczynia się do wzrostu nowych drzew. Wiewiórki są niezwykle zręczne i potrafią skakać na odległość nawet pięciu metrów między drzewami. Istnieje około 285 gatunków wiewiórek na całym świecie, każda z unikalnymi cechami i zachowaniami. Wiewiórki używają swoich puszystych ogonów do komunikacji, sygnalizując niebezpieczeństwo lub wyrażając emocje. Wiewiórki należy dokarmiać jedynie w przypadku przeciągających się długo mrozów np. orzechami (np. laskowymi, włoskimi), nasionami słonecznika, a także świeżymi owocami i warzywami i nie powinny jeść żywności przetworzonej, takiej jak chleb, chipsy czy słodycze, które mogą być dla nich szkodliwe.
Rozmawialiśmy również o miejscach, w których żyją wiewiórki. O tym, jak budować takie domki /budki, aby były praktyczne:
-powinniśmy używać naturalnych materiałów, takich jak drewno. Unikać plastiku i metalu.
-domki powinny być umieszczone na drzewie, na wysokości co najmniej 3-5 metrów, aby zapewnić ochronę przed drapieżnikami.
-konstrukcja powinna być solidna, z wejściem o średnicy około 5-7 cm, aby wiewiórki mogły się wygodnie przemieszczać.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów za obecność.